Διεθνής Ημέρα Γαλλοφωνίας 2024 – Δράση στο μάθημα των γαλλικών

Στις 20 Μαρτίου κάθε χρόνο εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο γιορτάζουν την Διεθνή Ημέρα Γαλλοφωνίας.

Παρούσα και στις πέντε ηπείρους, η γαλλική γλώσσα καταλαμβάνει την 5η θέση παγκοσμίως με 321 εκατομμύρια ομιλητές ενώ αποτελεί και την 4η γλώσσα σε χρήση στο Ίντερνετ. Αξιοσημείωτη είναι φυσικά και η παρουσία του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας με 88 χώρες μέλη ανάμεσα στις οποίες και η Ελλάδα.

Αυτές και ακόμη περισσότερες πληροφορίες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν οι μαθητές της Ε’ τάξης μέσα από σχετικά βίντεο που παρακολούθησαν με αφορμή την ημέρα αυτή με την καθοδήγηση της καθηγήτριας γαλλικής γλώσσας του Σχολείου μας  κ. Σταυρούλας Δημογέροντα. Στη συνέχεια αναζήτησαν οι ίδιοι πληροφορίες για τις χώρες όπου ομιλείται η γαλλική γλώσσα και προχώρησαν στην κατασκευή ενός ευφάνταστου κολάζ.

111 .

112 .