ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2024

Συντάκτης: Δημήτριος Ζ. Πάνου, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Αγαπητοί γονείς και Κηδεμόνες, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ξεκινούν τα μαθήματα Κολύμβησης σε μαθήτριες και μαθητές της Γ΄ Τάξης των Δημοτικών Σχολείων που εντάσσονται στον Προγραμματισμό του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής κι έχουν υποχρεωτικό χαρακτήρα για όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές.

Το Σχολείο μας συμμετέχει στην τρίτη ομάδα Σχολείων και τα παιδιά της Γ΄ Τάξης θα παρακολουθούν τα μαθήματα κάθε Τρίτη 11.30- 13.15.

Επισημαίνεται ότι, κατά τη διάρκεια υλοποίησης των μαθημάτων, ο/η συνοδός εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής θα έχει μαζί του συμπληρωμένη την κατάσταση συμμετοχής των μαθητών/τριών του σχολείου.

Για τη συμμετοχή τους στο μάθημα οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους:

μαγιό (κατά προτίμηση αθλητικό)

κολυμβητικό σκουφάκι

πετσέτα ή μπουρνούζι

σαγιονάρες (κατά προτίμηση πλαστικές, για την αποφυγή ολισθηρότητας)

γυαλάκια κολυμβητηρίου (προαιρετικά)

σαμπουάν και αφρόλουτρο

μάλλινο σκουφάκι για την προστασία του κεφαλιού μετά το μάθημα.

Κανονισμός λειτουργίας και υγιεινής των κολυμβητηρίων που θα πρέπει να τηρούν οι μαθητές/τριες κατά την διάρκεια του μαθήματος.

1.Οι μαθητές/τριες χρησιμοποιούν μόνο τα αποδυτήρια για να αλλάζουν τα ρούχα τους. Πριν εισέλθουν στην κολυμβητική δεξαμενή θα πρέπει να κάνουν πολύ καλό λουτρό καθαριότητας, χρησιμοποιώντας μόνο νερό και όχι σαπούνι ή σαμπουάν και να περάσουν από την δεξαμενή απολύμανσης των ποδιών

2.Το σκουφάκι της κολύμβησης πρέπει να το φορούν κατά την είσοδο και να το βγάζουν μετά την έξοδό τους από το νερό.

3.Χρήση της τουαλέτας γίνεται πριν από το μάθημα και κατά την διάρκειά του με άδεια.

4.Η είσοδος των μαθητών στο νερό πρέπει να γίνεται προσεκτικά από τις σκάλες ή από τους βατήρες μετά από εντολή από τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής ,αφού πρώτα ελέγξουν σχολαστικά τον χώρο μήπως υπάρχει άλλος κολυμβητής.

5.Την ώρα της κολύμβησης οι μαθητές πρέπει να κολυμπούν ήρεμα, να συμπεριφέρονται με ευπρέπεια προς όλους, να σέβονται τους κανόνες λειτουργίας του κολυμβητηρίου και να θυμούνται ότι ο χώρος δεν είναι μόνο δικός τους αλλά και των άλλων.

6.Το φτύσιμο και το φύσημα της μύτης γίνεται στην υπερχείλιση της πισίνας.

7.Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής/τρια αντιμετωπίσει πρόβλημα υγείας απευθύνεται αμέσως στον καθηγητή προπονητή.

8.Στην τσάντα για το κολυμβητήριο καλό είναι να υπάρχει ένα επιπλέον ζευγάρι κάλτσες και εσώρουχα.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ

1.Η είσοδος στον χώρο του κολυμβητηρίου των μη ασκουμένων και των ασκουμένων χωρίς σαγιονάρες.

2.Η μεταφορά αιχμηρών αντικειμένων στον χώρο της πισίνας.

3.Το τρέξιμο και τα παιχνίδια στον χώρο των περιμετρικών διαδρομών και στον χώρο της πισίνας. Υπάρχει κίνδυνος να γλιστρήσουν.

4.Η είσοδος στο νερό, χωρίς να δοθεί η εντολή των καθηγητών Φ.Α-προπονητών.

Οι κολυμβητές πρέπει να φροντίζουν να διατηρούν τους χώρους του κολυμβητηρίου καθαρούς, όπως και τους προσωπικούς τους χώρους. Η έννοια της καθαριότητας είναι στενά συνδεδεμένη με τις έννοιες Αθλητισμός – Υγεία – Πολιτισμός.

Τι πρέπει να προσέχουν όσον αφορά το φαγητό πριν το μάθημα κολύμβησης:

Η κολύμβηση, για λόγους ασφάλειας, επιτρέπεται αφού έχουν περάσει τουλάχιστον τρεις (3) ώρες από το τελευταίο γεύμα.

Οι μαθητές και μαθήτριες θα  τρώνε κανονικά το πρωινό τους και στο πρώτο μεγάλο διάλειμμα μπορούν να φάνε ένα ελαφρύ σνακ. Πρέπει να αποφεύγουν τις τυρόπιτες, σπανακόπιτες, τα κρουασάν σοκολάτας, τα γεμιστά τσουρέκια με κρέμα και γλάσο, τα πατατάκια και όλα τα συναφή προϊόντα.

Η συμμετοχή και η παρακολούθηση του αντικειμένου της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος της Φ.Α είναι υποχρεωτική.

Τα μαθήματα της κολύμβησης θα διεξαχθούν στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ.