Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Συζήτηση σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του διαδικτύου

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο, οι μαθητές της Στ2 τάξης συζήτησαν με την εκπαιδευτικό της πληροφορικής για τις δυνατότητες του διαδικτύου αλλά και τους κινδύνους που μπορεί αυτό να κρύβει.

Δημιουργία Παρουσιάσεων με χρήση του προγράμματος Microsoft PowerPoint

Στα επόμενα 3 μαθήματα, χωρίστηκαν σε δύο ομάδες κι αναζήτησαν πληροφορίες σχετικά με το διαδίκτυο.

Η ομάδα των κοριτσιών αναζήτησε πληροφορίες για τις δυνατότητες του διαδικτύου κι έφτιαξε την παρακάτω παρουσίαση:

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Η ομάδα των αγοριών αναζήτησε πληροφορίες για τους κινδύνους και τα μειονεκτήματα του διαδικτύου κι έφτιαξε την παρακάτω παρουσίαση:

ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Δραματοποίηση – Παιχνίδι ρόλων

Έπειτα, με βάση τις πληροφορίες που βρήκαν, οι μαθητές έπαιξαν με πολύ μεγάλη επιτυχία ένα παιχνίδι ρόλων στο οποίο δίκασαν το ίντερνετ για όλα τα «κακά» που έχει φέρει στη ζωή του ανθρώπου.

Οι μαθητές έπαιξαν τους ρόλους:

-Internet (κατηγορούμενος)

-Δικαστές

-Δικηγόρος κατηγορουμένου

-Δικηγόρος κατήγορου

– Μάρτυρες υπεράσπισης

-Μάρτυρες κατηγορίας.

Οι δίκη διεξήχθη σε 2 διδακτικές ώρες καθώς υπήρξε «ένταση» στο δικαστήριο και διεκόπη. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και έπαιξαν

Η τελική απόφαση των δικαστών ήταν να αθωώσουν το ίντερνετ με κάποιους περιοριστικούς όρους.

Βίντεο σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο: