Καθαρισμός της ακτής Περιγιαλίου απο μαθητές του σχολείου μας

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΚΤΗΣ ΠΕΡΙΓΙΑΛΙΟΥ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ  TOY ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου, οι μαθητές της Ε2 τάξης του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από  τον δάσκαλό τους κ. Νικολαΐδη Αχιλλέα μετέβησαν στην ακτή Περιγιαλίου (Καρά Ορμάν) και την καθάρισαν απ? όλα τα σκουπίδια που έμειναν εκεί από τους  συμπολίτες μας που κάνουν τον μπάνιο τους, αλλά δυστυχώς δεν φροντίζουν όταν αποχωρούν να μαζέψουν ό,τι άχρηστο είχαν μαζί τους και το παρατούν στην αμμουδιά.

Η δράση αυτή έγινε στο πλαίσιο ειδικού προγράμματος και εκστρατείας, που οργανώνει η HELMEPA (Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος) με σύνθημα « Καθαρίζουμε τις ακτές μας ? καταγράφουμε τα απορρίμματα ? Ανακυκλώνουμε! » και στο πλαίσιο Παγκόσμιου Εθελοντικού καθαρισμού ακτών 2016. Η δράση αυτή στηρίζεται και απ? το Δήμο Καβάλας.