ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ»

Συντάκτης: Δημήτριος Ζ. Πάνου, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σχετικά με το πρόγραμμα των Σχολικών Γευμάτων που αναμένεται να ξεκινήσει σύντομα (λάβατε πριν λίγες ημέρες υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής ή μη του παιδιού σας) σας ενημερώνουμε ότι:

στην Απόφαση της Υπουργού Παιδείας Φ.14/ΦΜ/122312/Δ1/5-10-2022 αναφέρεται :  «Οι Σύλλογοι Διδασκόντων όλων των σχολικών μονάδων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα των σχολικών γευμάτων, σε ειδική συνεδρίαση τους κατά την έναρξη του προγράμματος, θα αποφασίσουν α) τον καθορισμό των απαραίτητων αιθουσών που κατά περίπτωση κρίνονται αναγκαίες για τη σίτιση των μαθητών, β) τους εκπαιδευτικούς που ημερησίως ορίζονται να εποπτεύουν τη διαδικασία της σίτισης και γ) ειδικότερες λεπτομέρειες που αφορούν στον τρόπο παραλαβής των γευμάτων, οργάνωσης και υλοποίησης της όλης διαδικασίας»

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας ύστερα από συζήτηση και αφού έλαβε υπόψη του ότι:

1.  Δεν υπάρχουν στο σχολείο μας αίθουσες σίτισης με κατάλληλες υποδομές παρά μόνο αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο και γραφεία,
  2.  Στο προβλεπόμενο 5λεπτο μεταξύ λήξης έκτης ώρας και έναρξης σίτισης δεν προλαβαίνουν οι αίθουσες διδασκαλίας να καθαριστούν και να ετοιμαστούν για σίτιση και υπάρχει κίνδυνος για την υγεία των μαθητών,
  3.  Δεν υπάρχει το κατάλληλο προσωπικό τραπεζαρίας και καθαριότητας,

αποφασίζει ομόφωνα

από τους μαθητές-τριες που θα συμμετέχουν στο Πρόγραμμα των δωρεάν σχολικών γευμάτων να σιτίζονται στο σχολείο μόνο οι μαθητές του Ολοήμερου Τμήματος όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Οι υπόλοιποι μαθητές-τριες (που δεν είναι εγγεγραμμένοι/ -ες στο Ολοήμερο Τμήμα να παίρνουν το γεύμα στο σπίτι τους και να μη σιτίζονται  στο Σχολείο.

Συνεπώς, οι μαθήτριες /-ές του Σχολείου που δεν είναι εγγεγραμμένοι/ -ες στο Ολοήμερο Τμήμα θα σχολούν κανονικά στις 13.15 κι αφού θα παραλαμβάνουν το γεύμα τους θα αποχωρούν από το Σχολείο.