ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

Το ΠΕ.Κ.Ε.Σ Α.Μ.Θ., στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του, με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης και με υπεύθυνες τις Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου Όλγα Βουλγαρίδου (1ης Ενότητας Δημοτικών Σχολείων ΑΜΘ Παιδαγωγικής & Επιστημονικής Ευθύνης) και Ελένη Σαατσόγλου ΠΕ 70, (7ης Ενότητας Δημοτικών Σχολείων ΑΜΘ Παιδαγωγικής & Επιστημονικής Ευθύνης) & Ξανθή Αλμπανάκη ΠΕ 01 (κλάδου Θεολόγων Σχολικών Μονάδων ΑΜΘ), δ ι ο ρ γ α ν ώ ν ε ι σε συνεργασία με το Εργαστήρι Παιδαγωγικής της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ Εκπαιδευτικούς 1 ης& 7ης Εν. Δ.Σ. ΑΜΘ Εκπαιδευτικούς ΠΕ01ΑΜΘ Π.Δ.Ε. Α.Μ.Θ. ΠΕ.Κ.Ε.Σ . Α.Μ.Θ. Δ/νση Α/θμιας Επαίδευσης Καβάλας Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης Καβάλας 2 Διαδικτυακή Ημερίδα Αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Ελλ. Επανάσταση του 1821 «Η συνεισφορά της Εκκλησίας στην πνευματική ζωή των Ελλήνων την περίοδο της Τουρκοκρατίας» Με ομιλητές:

1. Βασιλική Μητροπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.

2. Πέτρο Παναγιωτόπουλο, Επίκουρο Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.

3. Θανάση Διαλεκτόπουλο, Μεταδιδάκτωρ Θεολογίας, Διδάκτωρ Ιστορίας.

την Τετάρτη 26 Μαΐου 2021 και ώρα 19.00, διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας WebEx, στoν παρακάτω σύνδεσμο: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/xalmpanaki Η συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας αλλά και κάθε ενδιαφερόμενου στην επιμορφωτική ημερίδα θεωρείται σημαντική για την επισταμένη ενημέρωση και γνώση σε θέματα Ελληνόγλωσσης Εκπαίδευσης την περίοδο της Τουρκοκρατίας, την αναγνώριση της συμβολής της εκκλησίας στον αγώνα της ελληνικής επανάστασης με τη συμμετοχή του κλήρου στον ένοπλο αγώνα του 1821, τη διάσωση της Ελληνικής Γλώσσας την περίοδο της Τουρκοκρατίας και τη διδακτική αξιοποίηση των πηγών της ιστορίας μας. Παρακαλούμε για την έγκαιρη είσοδό σας στην πλατφόρμα ώστε να παρακολουθήσετε απερίσπαστα τις θεματικές και τις διδακτικές εφαρμογές που θα παρουσιαστούν. Στο τέλος θα μπορείτε να υποβάλετε τα ερωτήματά σας στους ομιλητές στα πλαίσια ενός εποικοδομητικού διαλόγου. Αμέσως μετά την είσοδό σας στην πλατφόρμα θα δοθεί σύνδεσμος επιβεβαίωσης των στοιχείων σας (ονόματος, e-mail) μέσω του οποίου θα σας αποσταλεί αυτόματα το επόμενο διάστημα η βεβαίωση παρακολούθησης στο προσωπικό σας ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΕΣ ΕΕ- ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ

Όλγα Βουλγαρίδου, Συντονίστρια Ε.Ε. ΠΕ 70