ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

Συντάκτης: Πάνου Δημήτριος, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Σας παρακαλούμε, για την εύρυθμη λειτουργία του ολοήμερου τμήματος και για την προστασία των μαθητών απέναντι στον covid-19

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

τα παιδιά να μη φέρνουν:

1. Φαγητό που πρέπει να ζεσταθεί.
  2. Σάντουιτς με υλικά που αλλοιώνονται.

Με το πακέτο προκαλείται επιμόλυνση και διασπορά της νόσου μέσω αντικειμένων (φούρνου, ψυγείου, συσκευασιών, διαχείρισης τροφίμων).

Καλό είναι, τα παιδιά να έχουν φαγητό συσκευασμένο μέσα στην τσάντα τους, το οποίο δεν αλλοιώνεται με τη θερμοκρασία και την παρέλευση του χρόνου. Αυτό ενδείκνυται κυρίως κατά τις ημέρες που έχει υψηλή εξωτερική θερμοκρασία.

1. Δε θα γίνεται ανταλλαγή φαγητού μεταξύ μαθητών.

ΑΤΟΜΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ

1. Τα σκουπίδια του καθενός παιδιού θα μαζεύονται και θα πετιούνται από το ίδιο, εξατομικευμένα, μέσα στον κάδο του σχολείου και όχι της αίθουσας του ολοήμερου.
  2. Θα κάθονται, όσο το δυνατό, ανά τάξη, γιατί υπάρχει διαφορετική διασπορά ανά ηλικία.
  3. Δε θα δίνονται φωτοτυπίες για απασχόληση των μαθητών.