ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Συντάκτης: Παπαδοπούλου Ειρήνη, Εκπαιδευτικός ΠΕ07

Οι μαθητές του  Ε’ 1 και Ε’2  του σχολείου μας που παρακολουθούν τα Γερμανικά ως β’ ξένη γλώσσα είχαν την ευκαιρία να γίνουν μικροί ερευνητές και επιστήμονες στο γερμανικό ψηφιακό παιδικό πανεπιστήμιο ( Kinderuni)! To γερμανικό ψηφιακό παιδικό πανεπιστήμιο είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του γερμανικού ινστιτούτου Γκαίτε (Goethe Institut) για παιδιά, που τους δίνει την δυνατότητα να γνωρίσουν διαφορετικούς τομείς της γνώσης και να εξοικειωθούν με τη Γερμανική γλώσσα με παιγνιώδη τρόπο! Οι μαθητές λοιπόν είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα με τη βοήθεια της κ. Ευθυμιάδου  Μελίνας, σχολικής συμβούλου της Γερμανικής Γλώσσας  που επισκέφθηκε το σχολείο μας , ύστερα από πρόσκληση της δασκάλας Γερμανικών του σχολείου μας κ. Παπαδοπούλου Ειρήνης. Τα παιδιά συνδύασαν την περιέργεια και  τη διασκέδαση με τη γνώση στο μάθημα των Γερμανικών, εξερεύνησαν, σκέφτηκαν δημιουργικά και μπόρεσαν να προβούν στα δικά τους συμπεράσματα. Φυσικά στο τέλος πήραν και το «πτυχίο» τους ως μικροί ερευνητές και επιστήμονες στο γερμανικό πανεπιστήμιο!

ΦΩΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΦΩΤΟ Ε ΤΑΞΗ (1) Ε ΤΑΞΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ (1)