ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

Στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» με θέματα «Μνημεία και κτίρια της πολιτιστικής μας κληρονομιάς», «Γνωριμία της ιστορίας της πόλης μας», «Πες μου τι θέλεις να κάνεις…;» και από το μάθημα της Γλώσσας οι μαθητές της ΣΤ1 τάξης αισθάνθηκαν την ανάγκη να καταγράψουν τις εμπειρίες  και τις ομαδικές εργασίες τους δημιουργώντας την πρώτη σχολική τους εφημερίδα. Ήταν αίτημα που έγινε από όλα τα παιδιά και όλα δέχτηκαν με μεγάλη χαρά να συμμετέχουν σ’ αυτή την προσπάθεια. Η επιλογή των θεμάτων και των κειμένων έγινε από τους ίδιους τους μαθητές ,τα κείμενα παρατίθενται αυτούσια με μερική παρέμβαση της εκπαιδευτικού. Παίξαμε, δημιουργήσαμε, συνεργαστήκαμε, τραγουδήσαμε, ζωγραφίσαμε, κατασκευάσαμε, αισθανθήκαμε, μάθαμε, συμμετείχαμε, αυτενεργήσαμε νιώθοντας όλοι μαζί μια δεμένη ομάδα με όμορφα συναισθήματα μεταξύ μας. Ελπίζουμε να δείτε θετικά την προσπάθειά μας και να χαρείτε όπως εμείς.

Η δασκάλα του τμήματος

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΚΑΣΣΙΑΝΗ

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ (κλικ για άνοιγμα)