ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΞΑΝΑΝΟΙΓΟΥΝ…

Συντάκτης: Πάνου Δημήτριος, Εκπαιδευτικός ΠΕ 70

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, με την ευκαιρία της επανέναρξης των μαθημάτων από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ως εξής :

• Τα παιδιά είναι χωρισμένα σε δύο ομάδες κι έρχονται στο Σχολείο μέρα παρά μέρα :

Εβδομάδα 1η: 1/6/2020 έως 5/6/2020

ΟΜΑΔΑ 1: Δευτέρα 1/6, Τετάρτη 3/6 και Παρασκευή 5/6

ΟΜΑΔΑ 2: Τρίτη 2/6 και Πέμπτη 4/6

Εβδομάδα 2η: 8/6/2020 έως 12/6/2020

ΟΜΑΔΑ 1: Τρίτη 9/6 και Πέμπτη 11/6

ΟΜΑΔΑ 2:  Τετάρτη 10/6 και Παρασκευή 12/6

(τη Δευτέρα 8/6 λόγω της εορτής του Αγίου Πνεύματος το Σχολείο θα παραμείνει κλειστό)

Εβδομάδα 3η: 15/6/2020 έως 19/6/2020

ΟΜΑΔΑ 1: Τρίτη 16/6 και Πέμπτη 18/6

ΟΜΑΔΑ 2: Δευτέρα 15/6, Τετάρτη 17/6 και Παρασκευή 19/6

Εβδομάδα 4η: 22/6/2020 έως 26/6/2020

ΟΜΑΔΑ 1: Δευτέρα 22/6, Τετάρτη 24/6

ΟΜΑΔΑ 2: Τρίτη 23/6 και Πέμπτη 25/6

Με τον τρόπο αυτό και οι δύο ομάδες θα έρθουν στο Σχολείο από 9 ημέρες ώστε να μοιραστεί σωστά ο διδακτικός χρόνος.

Την Παρασκευή 26/6/2020 είναι η τελευταία ημέρα κι έχουμε τη λήξη των μαθημάτων για το σχολικό έτος 2019/2020.

• Τα παιδιά των τάξεων Α, Β και Δ έρχονται το πρωί στο Σχολείο από την πίσω πόρτα ( από εκεί που βγαίνουν το μεσημέρι και τα παιδιά των τάξεων Γ, Ε και ΣΤ από την κεντρική είσοδο (οδός Καραϊσκάκη). Οι εκπαιδευτικοί θα είναι ήδη σε προκαθορισμένες θέσεις και τα παιδιά θα πηγαίνουν κοντά τους τηρώντας τις αποστάσεις ασφάλειας. Στις 8.15 με τη σειρά χωρίς να συνωστίζονται τα παιδιά θα περνούν στις τάξεις με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών. Προσευχή δε θα γίνεται στην αυλή. Οι ώρες των διαλειμμάτων έχουν τροποποιηθεί ελαφρά ώστε σε κάθε διάλειμμα να είναι έξω μόνο 6 τμήματα και όχι το σύνολο των τμημάτων. Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων οι μαθητές θα βρίσκονται σε προκαθορισμένους χώρους.
  • Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ- ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ( ΑΥΛΗ- ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ- ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
  • Το πρόγραμμα του Σχολείου θα τηρείται κανονικά. Τα παιδιά θα ξεκινούν το μάθημα στις 8.15 και θα σχολάνε στις 13.15
  • Το Ολοήμερο Πρόγραμμα δε θα λειτουργήσει.
  • Πριν την είσοδο και κατά την έξοδο από τις αίθουσες οι μαθήτριες/ μαθητές θα απολυμαίνουν τα χέρια τους με τη βοήθεια του δασκάλου. Το ίδιο θα συμβαίνει πριν το φαγητό και μετά τη χρήση τουαλέτας.
  • Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική.
  • Έχουμε διαμορφώσει τις αίθουσες διδασκαλίας με τρόπο σύμφωνο με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και του ΕΟΔΥ  τηρώντας τις αποστάσεις ασφάλειας μεταξύ των παιδιών.
  • Έχουμε διαμορφώσει ειδικό χώρο στον οποίο θα απομονώσουμε κάποιο ύποπτο για ασθένεια περιστατικό σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και του ΕΟΔΥ.
  • Για λόγους ασφαλείας η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων δε θα χρησιμοποιείται για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, ούτε και η αίθουσα Πληροφορικής για το μάθημα των ΤΠΕ.
  • Οι χώροι του Σχολείου θα καθαρίζονται σχολαστικά δύο φορές: στο μέσο και στη λήξη των μαθημάτων σε καθημερινή βάση.
  • Για οποιοδήποτε θέμα- απορία- έγγραφο χρειαστείτε  καλέστε στο τηλέφωνο του Σχολείου ή στείλτε μας μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (τηλ. 2510 223839).

Μαζί θα ξεπεράσουμε τις δυσκολίες και θα βρεθούμε ξανά με τα παιδιά σας, τους μαθητές μας ώστε να ολοκληρώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη δύσκολη αυτή σχολική χρονιά!

Καλή αρχή σε όλους μας!!!

Παρακάτω θα βρείτε κάποια ενημερωτικά έντυπα που θα βοηθήσουν ελπίζουμε στην επιτυχία της ολοκλήρωσης της σχολικής χρονιάς με ασφάλεια για όλους.

Υπουργική Απόφαση

Οδηγίες για Δημοτικά σχολεία

Δραστηριότητες για παιδιά που θα παραμείνουν στο σπίτι

Βίντεο για την επιστροφή στο Σχολείο