ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Συντάκτης: Δημήτριος Πάνου, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου εορτάστηκε και σήμερα (11 Φεβρουαρίου 2020) με στόχο  την ενημέρωση, την κινητοποίηση και τη μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση του κοινού αναφορικά με τα ζητήματα που προκύπτουν σχετικά με το Διαδίκτυο, καθώς και στην εκπαίδευση των χρηστών για τις στρατηγικές αντιμετώπισής τους. Το Σχολείο μας συμμετέχοντας στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο για την Ασφάλεια στο διαδίκτυο συμμετείχε στον σημερινό εορτασμό ενεργά: είχαμε παρουσία στην κεντρική εκδήλωση του Δικτύου στο «Νόησις» της Θεσσαλονίκης με αφίσα και βίντεο που δημιουργήσαμε και αποστείλαμε στην οργανωτική επιτροπή, συνδεθήκαμε με τον χώρο της εκδήλωσης και παρακολουθήσαμε αρκετά μεγάλο μέρος της (και  τις παρουσιάσεις άλλων σχολείων από άλλες περιφέρειες), τα παιδιά έγραψαν συνθήματα, ζωγράφισαν, συζήτησαν για το διαδίκτυο, αντάλλαξαν απόψεις και προβληματισμούς και άρχισαν να σχεδιάζουν τα σενάρια στις ταινίες που θα γυρίσουμε σχετικά με το θέμα αυτό. (Περισσότερες λεπτομέρειες στην υποσελίδα ¨Θεματικό Δίκτυο Ασφάλεια στο διαδίκτυο»).

Και του χρόνου… με περισσότερη ασφάλεια!