ΜΟΥΣΙΚΗ

20191219_090434

Συντάκτης: Ευδωρίδου Ελένη, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Με αφορμή την 7η ενότητα της «Γλώσσας» με τίτλο «Μουσική», διοργανώσαμε μία παρουσίαση μουσικών οργάνων.

Η μαθήτρια Ιφιγένεια Μουμπούνα, του Δημοτικού Ωδείου Καβάλας, μας παρουσίασε το βιολοντσέλο, ένα μουσικό όργανο που πρωτοεμφανίστηκε στην Ευρώπη στα μέσα του 16ου αιώνα.
Τον 17ο αιώνα ο Μπαχ έγραψε μουσική σόλο για το βιολοντσέλο. Στα τέλη του 18ου αιώνα το τσέλο είχε ξεχωριστή θέση σε μια ορχήστρα. Ο Μπετόβεν και ο Βάγκνερ έγραψαν για το βιολοντσέλο κονσέρτα και σονάτες.

Η Ιφιγένεια μας έδειξε τα μέρη του μουσικού οργάνου και είχαμε τη χαρά να την ακούσουμε να παίζει μελωδίες για βιολοντσέλο.

Η μαθήτρια Μαρία Ναλμπάντη, του Δημοτικού Ωδείου Καβάλας, μας παρουσίασε το πιάνο, αλλά και το ψηφιακό πιάνο.
Το πιάνο (κλειδοκύμβαλο στα ελληνικά) εφευρέθηκε το 1711 από τον Μπαρτολομέο Κριστοφόρι.
Το πιάνο ονομάστηκε έτσι διότι μπορούσε να παίζει piano, δηλαδή σιγά.

Η Μαρία, μας εξήγησε τα μέρη του πιάνου και τον τρόπο που λειτουργεί. Μας μίλησε και για το ψηφιακό πιάνο, που είναι ηλεκτρονικό μουσικό όργανο.
Στο ψηφιακό αρμόνιο του σχολείου μας, η Μαρία έπαιξε μουσικά κομμάτια για πιάνο.

Η μαθήτρια Άννα Κάνε παρουσίασε τη μελόντικα και έπαιξε τα κάλαντα.

Στο τέλος όλα τα παιδιά του τμήματος με τις φλογέρες τους έπαιξαν τα κάλαντα των Χριστουγέννων.

Το παραπάνω κείμενο βασίστηκε στις εργασίες των μαθητριών του Ε1 τμήματος Ιφιγένειας Μπουμπούνα και Μαρίας Ναλμπάντη.