«Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2017-2018 , στην Α΄ τάξη Δημοτικού εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2011 .

Οι εγγραφές  θα πραγματοποιηθούν  στο σχολείο μας από την Τρίτη  2 Μαΐου 2017 μέχρι και την Παρασκευή  19 Μαΐου 2017   (ώρες: 08.30- 13.30 )

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών στο Δημοτικό σχολείο είναι τα εξής:

• Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας ( δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού γέννησης από τους γονείς αλλά θα αναζητηθεί από εμάς μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος my school του ΥΠΠΕΘ.
  • Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή
  • Αποδεικτικό στοιχείο ( λογαριασμός ΔΕΚΟ? ) από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (οι μαθητές εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο στα όρια του σχολείου μας).
  • Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο στο οποίο φοιτά το παιδί.
  • Συμπλήρωση υπεύθυνης δήλωσης από το γονέα του μαθητή με τα στοιχεία του παιδιού που θα εγγραφεί.

Στην περίπτωση που υπάρχει ενδιαφέρον  φοίτησης του μαθητή στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου μας  θα απαιτηθεί από το γονέα η υποβολή της σχετικής αίτησης η οποία θα δοθεί προς συμπλήρωση από το σχολείο μας.

Με πολλή  χαρά λοιπόν περιμένουμε τα? πρωτάκια μας? να ξεκινήσουν τη μαθητική τους διαδρομή στο σχολείο μας.

Ο διευθυντής του σχολείου

Πατεράκης Νικόλαος