Εκδήλωση της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Καβάλας για τα παιδιά με θέμα: «Το παιδί και η τηλεόραση»

Την Πέμπτη, 9 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00-20:00 στην Παιδική Βιβλιοθήκη του Τιμίου Σταυρού θα πραγματοποιηθεί μία εκπαιδευτική δράση με θέμα :»Το παιδί και η τηλεόραση».

Πόσο μπορεί η τηλεόραση να είναι εκπαιδευτική και ψυχαγωγική;

Πως επηρεάζονται τα παιδιά από ένα τόσο δυνατό μέσο;

Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα  θα απασχολήσουν την προγραμματισμένη εκδήλωση. Στη συγκεκριμένη δράση θα αναγνωσθεί το βιβλίο του  Φιλίπ Ντιπασκέ με τίτλο «Τέρμα η τηλεόραση» από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Θα ακολουθήσει η κατασκευή του βιβλίου της τηλεόρασης στο οποίο θα εμπεριέχονται οι  εκπομπές που παρακολουθούν τα παιδιά καθημερινά στην τηλεόραση. Επίσης  παιχνίδια ρόλων καθώς και  πολλές άλλες δράσεις με απώτερο σκοπό τη σωστή χρήση της τηλεόρασης.

Η είσοδος είναι ελεύθερη , το θέμα σημαντικό και η παρουσία των μαθητών του σχολείου μας στην παραπάνω εκδήλωση πολύ σημαντική και ωφέλιμη.

Από τη διεύθυνση του σχολείου