ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ

Στις 15 Απριλίου, ημέρα Παρασκευή το σχολείο μας φιλοξένησε ύστερα από πρόσκληση της καθηγήτριας Γερμανικών κ. Παπαδοπούλου Ειρήνης  την ομάδα του Glossomobil (γλωσσικά όχημα) από το γερμανικό ινστιτούτο Γκαίτε στα πλαίσια του προγράμματος «Γερμανικά σε κίνηση».
Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης που έχουν επιλέξει το μάθημα των Γερμανικών είχαν τη δυνατότητα μέσα από παιχνίδι,τραγούδια και χειροτεχνίες να χρησιμοποιήσουν αυτά που έχουν μάθει στο μάθημα των Γερμανικών και να διευρύνουν τους ορίζοντες τους, παίρνοντας μέσα από αυτόν τον διασκεδαστικό τρόπο πολλές πληροφορίες για την χώρα  και τον πολιτισμό της Γερμανίας.
Η βιωματική μάθηση είναι αποδεδειγμένα  η πλέον αποτελεσματική μέθοδος εκμάθησης ξένων γλωσσών, μιας και οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να μαθαίνουν παίζοντας.
Η ομάδα Glossomobil του Ινστιτούτου Γκαίτε απασχόλησε δημιουργικά τους μαθητές της Γερμανικής Γλώσσας του σχολείου μας,οι οποίοι διασκέδασαν με την ψυχή τους και τους πρόσφερε εκτός των άλλων και αναμνηστικά δωράκια.