Λίγα λόγια για την παρουσίαση του προγράμματος ¨Γνωρίζω την γειτονιά μου»

ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ 2

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!
Στις 18/4/2019 η Δ1 τάξη του 5ου Δημοτικού σχολείου συμμετείχε στην παρουσίαση του προγράμματος «Γνωρίζω την πόλη-γνωρίζω τη γειτονιά μου» που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Καπνεργάτη.Οι μικροί μαθητές μετά από πληροφορίες που συνέλεξαν για την ιστορία της περιοχής στου Σούγιουλου μέσα από μαρτυρίες ,συνεντεύξεις,παλιές φωτογραφίες,βόλτα στη γειτονιά παρουσίασαν σε μορφή power point,φωτογραφίες της Καβάλας του χτες και του Σούγιουλου ιστορικης σημασίας κι αυτά που τους έκαναν εντύπωση.(Νεοκλασικά κτίρια,Καφενείο η» Μαύρη Θάλασσα»,ο Τίμιος Σταυρός,οι παλιες φυλακες που είναι το σημερινό Ζουμπουλάκειο,το κτίριο του 5ου Δημοτικού σχολείου κ.ά) Στη συνέχεια με τη βοήθεια της μουσικού του σχολείου μας Μαρίας Ρασιδάκη παρουσίασαν δύο τραγούδια «Μένω σε κάποια γειτονιά»του Τώνη Μαρούδα και «Κανε υπομονή»μουσική Σταύρου Ξαρχάκου.Μάλιστα αισθάνθηκαν την ανάγκη να γράψουν από μόνοι στίχους για την γειτονιά τους και να δώσουν τον δικό τους ρυθμό.Κατά τη διάκεια της υλοποίησης του προγράμματος μέσα στην τάξη σχεδίασαν και ζωγράφισαν σε χαρτί του μέτρου τις οδούς,τα σπίτια,το σχολείο τους ,τα καταστήματα της περιοχής και το σπουδαιότερο μάζεψαν μικρά κουτιά και με γυψόγαζες και διαφορα υλικά εφτιαξαν μακέτα την περιοχη του Σούγιουλου που σημαίνει «Ο δρόμος του νερού».Σημαντική ήταν η βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου μας Μανασούλας Δημητιάδου,Λαμπρινής Κόκοτα και Δημήτριου Πάνου και Ελένης Γαλανοπούλου.
                                                                                                                     Η δασκάλα της Δι τάξης Αναστασιάδου Κασσιανή