Ολοκληρώθηκαν τα μαθήματα κολύμβησης

Καταγραφή 25Ολοκληρώθηκαν την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου  τα μαθήματα κολύμβησης που εφαρμόστηκαν με μεγάλη επιτυχία στους μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας  για τρίτη  συνεχόμενη χρονιά. Τα μαθήματα κολύμβησης πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής . Η κολύμβηση είναι ένα από τα αντικείμενα του μαθήματος της φυσικής αγωγής όπως αναφέρεται στο Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών και το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών της Φυσικής Αγωγής για την Πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης ήταν η απόκτηση κολυμβητικής παιδείας-επάρκειας και ειδικότερα:

• η απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής
  • ο χειρισμός έκτακτων καταστάσεων γύρω και μέσα στο υδάτινο περιβάλλον
  • η αποφυγή του πνιγμού
  • η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης μέσα στο νερό
  • η εξάσκηση των βασικών κολυμβητικών δεξιοτήτων
  • η εξοικείωση των παιδιών με το υδάτινο στοιχείο μέσα από το παιχνίδι και τη ψυχαγωγία
  • η ανάπτυξη της συνεργασίας και της κοινωνικότητας που συμβάλλει στην ολοκλήρωση της προσωπικότητας των μαθητών.

Σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο πρόγραμμα απονεμήθηκαν στο τέλος του τελευταίου μαθήματος αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής. Τα διπλώματα απένειμε στους μαθητές και στις μαθήτριες του σχολείου ο Διευθυντής Α/θμιας εκπαίδευσης Καβάλας κ. Μπαντίκος Κωνσταντίνος.

Ανανεώνουμε τη συμμετοχή μας με τα μαθήματα κολύμβησης την επόμενη σχολική χρονιά .