6/2/2018, Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) 2018

Συντάκτης: Δημήτριος Πάνου, Εκπαιδευτικός ΠΕ70

5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ SID 2018

H Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο, αλλά και ένα καλύτερο διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη και δημιουργικά.Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στοχεύει να προσελκύσει παιδιά και νέους, γονείς και κηδεμόνες, δασκάλους, εκπαιδευτικούς και κοινωνικούς λειτουργούς, καθώς και τη βιομηχανία, τους υπεύθυνους για τη λήψη αποφάσεων και τους πολιτικούς, να ενθαρρύνει όλους να παίξουν το ρόλο τους στη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου.

Γιορτάζοντας τη θετική δύναμη του διαδικτύου, το θέμα της φετινής Ημέρας “Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου το σεβασμό: Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινάει από εσένα” ενθαρρύνει όλους να συμμετάσχουν στο παγκόσμιο κίνημα, να αξιοποιήσουν στο έπακρο τις δυνατότητες του διαδικτύου, να φέρει τους ανθρώπους κοντά. Στα πλαίσια αυτά κατά τη διάρκεια του δεύτερου διδακτικού δίωρου (10.00-11.30) την Τρίτη 6/2/2018 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τους εκπαιδευτικούς  κ.κ.  Πάνου Δημήτριο ,  Νικολαϊδη Αχιλλέα, Κουμαρίδου Μαρία και Δημητριάδου Μανασούλα, για τις δυνατότητες του διαδικτύου αλλά και για τους κινδύνους που αυτό κρύβει αν το χρησιμοποιούμε με λάθος τρόπο μέσα από εκπαιδευτικές παρουσιάσεις, βίντεο και συζήτηση χαρακτηριστικών περιπτώσεων Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση, προβληματίστηκαν κι ανέφεραν εμπειρίες τους. Το Διαδίκτυο είναι ένα δυνατό εργαλείο στα χέρια μας, που όμως αν δεν το χρησιμοποιούμε σωστά μπορεί να εμπερικλείει κινδύνους. Η πρόκληση στο Διαδίκτυο είναι να μπορούμε να αναγνωρίζουμε πιθανούς κινδύνους, να γνωρίζουμε τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης των κινδύνων και να έχουμε επιλογές για αποφυγή τους και τερματισμό τους.

Ιστοσελίδα  Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος